Strona Główna Artykuły DO POBRANIA Forum Ciekawe strony Szukaj
27-09-2020 09:15:40   
Oglądanie strony
Stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej
Nawigacja
Strona Główna
Geneza
Program działania
Regulamin sieci
Artykuły
Konkursy
DO POBRANIA

KRONIKA

Forum
Ciekawe strony
Kategorie Newsów
Kontakt
G A L E R I A
Szukaj

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Książki inne niż wsz...
Harmonogram 2019-2020
Harmonogram 2018-2019
Klepsydra Ewy Mirgos
Bazar Zauroczeń Czyt...
Najciekawsze Tematy
Bazar Zauroczeń C... [34]
Zagadki, ciekawos... [25]
Teksty do wykorzy... [25]
Świąteczne scenar... [8]
Książki inne niż ... [6]
Ostatnie Artykuły
Formy pracy - efekty
Nowe i atrakcyjne w ...
Ankieta czytelnicza
Atmosfera w szkolnej...
8. Edukacja zdrowotn...
Pinterest
Bibliopomoc
Pomóż!
Spam Stop
30.10.2019 r. - „Nauczanie filozofii i etyki metodą LEGO-LOGOS” na II spotkaniu Sieci Współpracy i Samokształcenia „Inspiracje są wśród nas”
Ostatnia środa października – II spotkanie naszej sieci. Nie ukrywam, że było wyjątkowe z kilku względów. Chyba po raz pierwszy poprosiłam uczestniczki by wysłały zgłoszenia na to spotkanie, które było jednocześnie kursem metody „Lego-Logos”, prowadzonym przez jego autora – filozofa, dziennikarza oraz wykładowcę akademickiego Jarosława Marka Spychałę. Tak więc oprócz stałych uczestniczek sieci, sala konferencyjna, gdzie odbywał się kurs, wypełnia się uczestnikami niemalże z całej Polski.Na początku nasz gość opowiedział skąd wzięło się u niego zainteresowanie filozofią i dlaczego wybór jego życiowej drogi był dość skomplikowany. Podkreślał, że „filozofia wzmacnia” i jest dostępna niemalże wszędzie, a już na pewno w środkach masowego przekazu (popularne kinowe hity „Matrix”, „Gwiezdne wojny” itp). Chcąc udowodnić, że nieporozumienie wynika ze złej komunikacji zaproponował zabawę warsztatową „Kto jest porywaczem samolotu?”. Dwie grupy otrzymały polecenie, aby na podstawie kilku, bardzo ogólnych informacji, wskazać która z czterech opisanych kobiet jest porywaczką. Warto podkreślić, że prawidłową odpowiedź wskazała Iza.

Wszystkie te elementy stanowiły wprowadzenie do autorskiej metody nauczania filozofii i etyki za pomocą Lego-Logos. Chodzi głównie o to, by dać szansę tym wszystkim uczniom, dzieciom, nastolatkom, ale również dorosłym, którzy są wycofani, wręcz „schowani”, chorobliwie nieśmiali w grupie bądź w klasie szkolnej. Tu nie ma oceniania, a wszystkie rozwiązania są akceptowalne.

Jarosław Spychała nie ukrywa, że metoda „Lego-Logos” w głównej mierze zbudowana jest na „Jaskini” Platona, gdzie bohaterowie dialogu szukają odpowiedniej drogi do domu (wyjścia z jaskini) w taki sposób, by wszyscy mieszkańcy byli szczęśliwi.

Metoda „Lego-Logos” stwarza przestrzeń do zabawy, w której popularne klocki są narzędziem. Uczestnicy często zapominają, że są w szkole, a możliwość ułożenia za pomocą Lego filozoficznej opowiastki dodaje odwagi oraz wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Bawiąc się, czyli dosłownie – konstruując historię za pomocą Lego, jesteśmy sobą. Mira z Kasią jako ochotniczki zgłosiły się do zbudowania filozoficznej opowiastki za pomocą klocków Lego. Efekty zobaczycie w galerii.

Po zakończeniu spotkania uczestniczy ustawili się w kolejce do zakupu książki Jarosława Spychały „Jaskinia – Droga rebeliantów” oraz po autograf.

Pomysłodawczynią spotkania była Basia, która mówiąc kolokwialnie „ściągnęła” Jarosława Spychałę do naszej biblioteki.

Reszta w galerii pod tytułem Lego-Logos na II spotkaniu sieci „Inspiracje są wśród nas”
25.09.2019 r. - Spotkanie inauugurujące kolejny rok pracy naszej sieci
Zaczynamy czwarty rok działalności naszej sieci „Inspiracje są wśród nas”. W roku szkolnym 2019/2020 I spotkanie odbyło się tradycyjnie na bibliotecznej antresoli 25 września. Spotkałyśmy się, by omówić plan naszej pracy na nowy rok szkolny, ustalić harmonogram działań, opowiedzieć o swojej pracy (w końcu mamy wrzesień, więc na tapecie są na pewno podręczniki szkolne). Te z nas, które pracują w szkołach ponadpodstawowych opowiedziały o problemach związanych z podwójnym rocznikiem. Działo się! Jak zwykle zresztą.Koordynatorka sieci opowiedziała o dwóch książkach wydanych przez wydawnictwo MAMANIA – „Ja, spokój : księga uważności” oraz „Ja, Joga” Petera H. Reynoldsa. Przygotowana również została wystawka książek z PBW dotyczących mindfullness, treningu uważności, spokoju czy odpoczynku. Istotne jest to, by w dzisiejszych czasach, gdzie wszystko robimy w biegu, znaleźć czas na odpoczynek dla swojego umysłu. Zaprezentowana została również najnowsza książka „Nieradość” Pawła Sołtysa, znanego jako lider zespołu „Pablopavo i Ludziki”.

Tradycyjnie spotkanie zakończyło się ustaleniem harmonogramu spotkań sieci oraz wyborem tematyki spotkań. Jak co roku będą to innowacyjne pomysły służące popularyzacji czytelnictwa wśród uczniów i zachęcenia ich do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej.
Ostatnie spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia „Inspiracje są wśród nas” w warszawskim Wilanowie
Dzięki Dorocie miałyśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w warsztatach kaligraficznych „Scriptorium Villa Nova”, by przez chwilę poczuć się jak osobisty sekretarz (sekretarka) króla Jana III Sobieskiego oraz sprawdzić swoje umiejętności kaligraficzne.

Prowadzący zajęcia, ubrany w tradycyjny strój szlachecki z czasów Jana III Sobieskiego, wprowadził nas w tajniki pięknego, eleganckiego, bardziej fantazyjnego czy po prostu staranniejszego pisma, jakim posługiwano się w XVII w. Za wzór postawiono nam pismo angielskie, gdzie poszczególne litery są smukłe, czytelne, a do tego mają fantazyjne kształty. Ważne były zarówno odpowiednia postawa piszącego, jak i odpowiedni kształt nachylenia liter, który w przypadku tego kroju pisma wynosi 55 stopni. Praktyka okazała się być znacznie trudniejsza, ale warto było spróbować! Mimo wszystko żadna z nas nie zdecydowała się na napisanie swojego imienia pięknym fantazyjnym pismem. Zrobił to dla nas prowadzący warsztaty za co serdecznie dziękujemy. Podziękowanie należą się również Dorocie za organizację tak świetnych zajęć. A tak ogólnie – to podziękowania należą się Wam wszystkim za ten cudowny rok współpracy w ramach naszej sieci. DZIĘKUJĘ WAM BARDZO

Więcej zdjęć znajdziecie w Galerii. Zdjęcia ze spotkania robiły Basia i Mira :)
Sukces Moniki
O tym, że warto wykorzystywać pomysły z naszych spotkań wiadomo od dawna. Jak się okazało warsztaty SleeveFace w bibliotece szkolnej okazały się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Wcześniej ze swoich osiągnięć na tym polu pochwaliła się Magda, a dziś napiszę o sukcesie Moniki.

Monika i jej uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych przygotowali parę zdjęć wykorzystując metodę SleeveFace. Fotografie zaprezentowali w konkursie Wtopieni w książce, zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich. Zajęli II miejsce. Moniko - gratulujemy i cieszymy się z Twojego sukcesu. Poniżej prezentujemy jedno z nagrodzonych zdjęć, ale więcej prac znajdziecie w galerii.
Życzenia

Strona 2 z 45 < 1 2 3 4 5 > >>
Imieniny
Imieniny obchodzą:
Damian, Amadeusz, Kosmo, Mirabela, Wincenty
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 13
Nieaktywowanych Użytkowników: 0
Najnowszy Użytkownik: edytka-kowalczyk
Copyright © Sieć współpracy i samokształcenia "Zaczytani są wśród nas"