27.11.2019 – „Książki inne niż wszystkie” na III spotkaniu Sieci „Zaczytane Przedszkolaki”
Dodane przez admin dnia 11.12.2019 10:59:31
III spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy „Inspiracje są wśród nas” odbyło się na dalekim Tarchominie, w Szkole Podstawowej nr 342 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Marcina Szancera, w filii przy ul. Topolowej. Do wspaniale wyposażonej biblioteki zaprosiły nas Iza z Magdą. I to one w głównej mierze zaprezentowały „Książki inne niż wszystkie”

Zebrałyśmy się wśród książek "innych" zarówno formatem, wyglądem fizycznym, grafiką jak też zaskakujących swymi dodatkowymi walorami estetycznymi i funkcjonalnymi. Magda oraz Iza zaimponowały ogromnym zbiorem tych unikalnych książek oraz pomysłami na ciekawe zajęcia z dziećmi. Beata z Mirą kolejny raz zaprezentowały swoje zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku KAMISHIBAI. Beata przeczytała „Trzeba będzie autorstwa Thierry’ego Lenaina. Jest to wzruszająca opowieść opisująca najistotniejsze problemy współczesnego świata – wojny, głód, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska w sposób przystępny i równocześnie poruszający dla młodych odbiorców. Mira natomiast zaprezentowała autorskie książki z KAMISHIBAI dotyczące sławnym Polaków, min. Fryderyka Chopina, Ireny Szewińskiej. Były to prace stworzone przez uczniów, więc tym większe brawa dla Miry. Basia pokazała dwie nowości: „Co zrobisz z pomysłem” oraz „Co zrobisz z problemem” autorstwa Kobi Yamada. Są to nowości wydawnicze z Wydawnictwa Levyz.
Poniżej prezentujemy specjalnie opracowaną przez Magdę i Izę listę książek wykorzystanych na ostatnich zajęciach.
1. Herve Tullet „ Kolory” , „Naciśnij mnie”, „ Figle-migle”, „Gra cieni”, „ Gra luster”,
„Paluszkowa olimpiada”, „ Książka z dziurą”
2. Martin Hondford „ Gdzie jest Wally?”
3. Julia Donaldson „ Gruffalo”
4. Annette Langen „ Listy od Feliksa nowe przygody”, „Świąteczne listy od Feliksa”, „ Feliks u dzieci na krańcach świata” ( książki z listami, zdjęciami w środku)
5. Tom Schamp „ Rośnij w górę”
6. Tomasz Minkiewicz „ Mapa przyszłości”
7. Aleksandra i Daniel Mizielińscy ‘ Pod wodą, pod ziemią”
8. Julia Rozumek „Liść”
9. Tomasz Samojlik „ Pikotek chce być odkryty”
10. Nikola Kucharska „ Podróż dookoła świata”
11. Książki pop up, np. „Kolorowy potwór” (są dwie wersje: tradycyjna książka i pop up)
12. Andy Masfield „ Znajdź kropki”
Stare rozkładówki:
13. David Taylor, Stworzenia ciemności, Wyd. Bellona
14. Liliana Fabisińska, Wielka księga Piraci, Wyd. Wilga
15. Tomasz Śpiewak, Wielka księga Smoki, Wyd. Wilga
Kolejne spotkanie sieci odbędzie się w styczniu i będzie dotyczyły „Trudnych tematów
w literaturze dla dzieci i młodzieży”. A więcej zdjęć z naszego spotkania znajdziecie w galerii „Książki inne niż wszystkie”.