Omawiamy Trudne tematy w literaturze dla dzieci i młodzieży na naszym IV spotkaniu
Dodane przez admin dnia 24.01.2020 13:39:08

Tym razem spotkałyśmy się w Szkole Podstawowej nr 143 im. Stefana Starzyńskiego, czyli w bibliotece szkolnej, w której pracuje Ewa. Dla niektórych z nas było to pierwsze spotkanie z pięknie urządzoną i wyposażoną biblioteką szkolną w SP 143. Nas jednak najbardziej ujęło hasło jakie zauważyłyśmy na drzwiach wejściowych szkoły.

Tak bardzo spodobała się nam ta inicjatywa, że na początku obejrzałyśmy krótki reportaż stacji TVN24, który nagrano w szkole i który poświęcony był… narzekaniu. Dyrekcja SP 143 wraz ze wszystkimi pracownikami oraz uczniami podjęła się zadania – ZAKAZ NARZEKANIA. Świetny pomysł – zachęcamy do skorzystania!
Jak już wspomniałam – IV spotkanie poświęcone było książkom, w którym autorzy opisują „trudne tematy” dla dzieci i młodzieży. Co to właściwie znaczy „trudne tematy”? No właśnie – okazało się, że jest tego naprawdę dużo. Dużo za dużo na jedno spotkanie. Chyba trzeba będzie powtórzyć temat, ale to już w następnym roku.
Ewa specjalnie na tę okazję przygotowała mini-wystawkę książek poruszających trudne tematy. A większość z nas przyniosła swoje propozycje książkowe do zaprezentowania. Poruszono tematy wojny (dziękujemy Dorocie za pomysł ze „Słońcem wartości”), śmierci, samoakceptacji, strachu (brawo Ela za ciekawe podejście) relacji w rodzinie, ale również przyjaźni, w tym również do samych siebie oraz do zwierząt i wiele, wiele innych „trudnych tematów”. Wiadomo - zakres tematyczny jest dosyć obszerny, wywiązały się dyskusje, pojawiło się mnóstwo wątków. Nawet dziewczyny, które nie przyniosły ze sobą żadnych książek i chciały się „zainspirować” w pewnym momencie opowiedziały o swoich pomysłach, czyli książkach, które ich zdaniem poruszały trudne i ważne tematy dla dzieci. Słusznie Monika przypomniała o istniejącej na stronie zespołu zakładce BIBLBIOPOMOC, stworzonej przez Elę i Bożenę. Książki, które omawiałyśmy na IV spotkaniu stanowią idealne uzupełnienie BIBLIOPOMOCY, więc będziemy tę zakładkę po naszym IV spotkaniu powoli uzupełniać.

Zdjęcia ze spotkania do obejrzenia w fotogalerii Trudne tematy w literaturze dla dzieci i młodzieży